Hostem v jihlavském studiu ČRo

Ve čtvrtek 4. srpna jsem byla hostem pořadu Dobré dopoledne na Českém rozhlase Vysočina. S Ivanou Jelínkovou jsem si povídala v jihlavském studiu. Záznam pořadu si může přehrát zde.

Jednu knížku píšeme společně s manželem. Prolínají se v ní pohledy dvou vypravěčů

Klára Smolíková, spisovatelka - Foto: Milan Kopecký

Klára Smolíková, spisovatelkaFoto: Milan Kopecký

Společně s manželem píše detektivky ve dvou. Už takhle vznikla knížka Mrtvá šelma, to je první díl z plánovaného cyklu nazvaného Souřadnice zločinu. A právě teď vzniká díl druhý, který ponese jménoStříbrná iniciála a bude se odehrávat v Kutné Hoře. Spisovatelka Klára Smolíková byla hostem Dobrého dopoledne Českého rozhlasu Region. „S manželem jsme oba toužili něco napsat společně. Já ale píšu pro děti a manžel Jiří Wolker Procházka je autorem sci-fi a fantazy literatury. Tak jsem se sešli u detektivky, protože ty máme oba rádi,“ vyprávěla Smolíková.

„A chystáme taky společně detektivku pro děti. Pro mě to nebude úplná novinka, protože už první knížka, kterou jsem psala pro děti, to byl takzvaný game book. Jmenovala se Chyťte bycha. V takové knížce číhá na konci kapitoly nějaký úkol a podle toho, jak ho vyřešíte, nalistujete patřičnou stránku a můžete pokračovat,“ popsala spisovatelka. „A ty detektivky, které teď chystáme s manželem, budou řešit dětští detektivové a čtenáři společně s nimi.“  

Psát o Karlu IV. jsem nejprve odmítala

V roce výročí narození Karla IV po spisovatelce požadovali knížku o jeho životě. „Zdálo se mi publikací o Karlovi IV už hodně. Nakonec jsem si ale svůj přístup našla. Vymyslela jsem králíka, který si nasadí papírovou korunu a podívá se do zrcadla a vidí Karla IV. Příběh Králík málem králem je určen zhruba pro žáky druhé třídy. Historických událostí tam není příliš, ale čtenáři se dozví, jaké je to být králem. Jaká je to dřina,“ popsala autorka. 

Komiks mohou číst i dospělí. Není to znak čtenářské nedospělosti

„Komiks je skvělé médium pro rozvoj čtenářství. Umožňuje rozvinout vazbu na knížku. A zároveň pomáhá rozumět vizuálnímu světu. Hodně dospělých si myslí, že když děti přelouskají první komiks, měly by pokračovat ke knížce. Setrvávání u komiksu hodnotí jako nevyspělost čtenářství. Ale podle mě to tak vůbec není,“ uvedla Smolíková. Naopak jí komiksová forma pomáhá nabídnout čtenářům i jednoduché příběhy.  

„Děti jsou pod vlivem médií hrozně náročné. Chtějí velké příběhy. Piráty, roboty, vynálezce, ale tak velké kulisy, to je plno písmenem a ty ještě neučtou. Od obyčejného příběhu, ale utíkají. Když krásné a dramatické kulisy nakreslíte do obrázku, tak potom už ten příběh dětem postačí,“ vysvětlila. 

Dětem se snažím předkládat bohatý jazyk

I když píše pro děti, nejsou její texty jazykově zjednodušené. „Slovní zásobu pro děti omezuji jen nerada. Naopak se snažím jazyk dětem přiblížit. V červnu vyšla knížka, která se jmenuje Čertice Dorka, a má podtitul Nechytej mě za slovo. A je to hraní s ustálenými spojeními. Vysvětluji tam, co znamená, když někdo usne na vavřínech nebo když se vzbudí čerstvý jako rybička,“ přiblížila svou novou knížku pro děti Klára Smolíková.