Devět malých zahradníků: Rok ve školní zahradě

Knížka pro každého, kdo má zelené prsty i duši, provede čtenáře měsíc po měsíci proměnami zahrady. Obsahuje dvanáct příběhů o dětech z jedné přátelské mateřské školky a spoustu hádanek a úkolů na celý zahradnický rok.

Na školní zahradu vyráží za každého počasí devět malých zahradníků. Mravenec Míra se nestačí divit, kolik práce zastanou. Pohrabou trávu, zasejí semínka, vyplejí a zalijí záhony. Ani v zimě se venku nenudí. Každý z malých zahradníků je jiný a má svůj příběh, proto se je Míra brzy naučí od sebe rozeznávat.

Co všechno se od devíti malých zahradníků dozvíš?

  • Proč stavět na zahradě hmyzí domeček, jak se starat o kompost nebo k čemu slouží bylinková spirála.
  • Jak se zakládá záhon, ze semínek vypěstují ředkvičky nebo okopou brambory.
  • Že o zahradu se musí pečovat v zimě i suchu, horku i mokru a že na jaře si na stromě švestky neutrhneš a v zimě na záhoně jahody nenajdeš.
  • Protože vše má svůj čas a zahrada potřebuje zahradníka po celý rok. Když budeš mít oči otevřené, rozeznáš pažitku od bazalky a papouška od sýkorky.

Ilustrace nakreslil Vojtěch Šeda. Ke knize je k dispozici putovní výstava.

Kniha vyšla počátkem června 2021 a kmotrou publikace se stala herečka a zahradnická víla Klára Issová.

Ozkoušeno během dvouletého projektu "Cesty potravin – strava globálně a lokálně",  který realizoval Vzdělávací institut Středočeského kraje. Německým partnerem projektu byla Společnost pro sociální rozvojovou spolupráci GSE z Rostocku. V širším projektovém týmu jsme pro mateřské školy zpracovali manuál, přispěli materiálem i konkrétní pomocí, aby se děti znovu naučily rozumět, odkud jídlo pochází a jak se zpracovává. Pilotního ověření vzdělávacích programů se účastnily 4 mateřské školy ze Středočeského kraje. Já jsem se zaměřila na potravinářská řemesla a vytvoření názorného vzdělávacího programu „Rok ve školní zahradě“. Měsíc po měsíci jsme mapovali, co holčičky a kluky na zahradě čeká, co kdy zasadí, vyplejí či sklidí. Na setkáních s dětmi jsme pak vymýšleli příhody devíti zahradníků. Moc jsme si to všichni užili a věřím, že díky této knize se vášní pro zahradničení nakazí i další drobotina.