Seminář o komiksu

Opět po roce mě čeká trojice komiksových kurzů propojujících komiks a nelehká témata globálního vzdělávání, která okořením kapkou výchovy mediální a environmentální.
Pořadatelem jsou tradičně Varianty, vzdělávací programy Člověka v tísni, a v nabídce jsou dva webináře a jeden živý seminář. Zatímco onlinová setkání jsou nafukovací, u živého setkání rozhoduje počet židlí :)
·    8.2.2024 15:30-17:30 – webinář pro práci s dětmi na 1. st. ZŠ
·    18.3.2024 15:30-17:30 - webinář pro práci s žáky 2. st. ZŠ
·    18.4.2024 10:00-15:00 – seminář pro práci s žáky ZŠ a studenty SŠ (Praha, Langhans – Kavárna a Centrum Člověka v tísni) / Kapacita kurzu je naplněna.

Kontaktní osoba: Milan Caha, milan.caha@clovekvtisni.cz, tel: 776839333


MLUVÍME V BUBLINÁCH ANEB KOMIKS BAVÍ, VZDĚLÁVÁ I BURCUJE

Datum konání: 18.4.2024

Místo konání: Centrum Člověka v tísni - Langhans, Vodičkova 37, Praha 1

Cílové skupiny: Pedagogové ZŠ, Pedagogové SŠ, Koordinátoři vzdělávacích aktivit

Kdy: 10:00 - 15:00 

Hledáte atraktivní formy pro zprostředkování složitých témat globálního vzdělávání? Zkuste komiks!

Po dvou webinářích připravila Klára Smolíková seminář, který shrne vše podstatné, co zaznělo na onlinových setkáních. Živý formát přirozeně nabídne účastníkům mnohem víc. Tentokrát si bude možné aktivity vhodné pro komiksové workshopy vyzkoušet, a především potenciál komiksu pro vzdělávání společně prodiskutovat a vzájemně se inspirovat.

Hodí se komiks pro palčivé příběhy dnešního světa, na které je třeba si nejen vytvořit názor, ale které jsou současně doprovázeny silnou emotivní odezvou a citlivě se dotýkají hodnotového žebříčku čtenářů i tvůrců? Co by si o komiksu pomyslel Jan Amos Komenský a co může komiksové médium nabídnout samotným žákům a studentům? Které kompetence rozvíjí a stačí komiks jen číst nebo mu lze porozumět také skrze vlastní tvorbu?

Klára Smolíková provede teoretickou částí a pak se podělí o zkušenosti ze stovek realizovaných dílen ve školách, knihovnách i volnočasových zařízeních. Účastníkům představí lekce, které vytvořila ke svým komiksovým projektům a publikacím. Ve spolupráci s Člověkem v tísni a výtvarníkem Martinem Hanschildem pro seminář připravila materiály, které komiks propojují s aktuálními tématy, jakými je migrace, humanitární pomoc či sociální reklama. I ty si účastníci ze semináře odnesou.

Seminář proběhne prezenčně. 

Kurz je pro účastníky zdarma díky projektu Světová škola, který je finančně podpořen z prostředků České rozvojové agentury a MZV ČR.Klára Smolíková, spisovatelka, scenáristka a lektorka se komiksu věnuje řadu let. Pro Člověka v tísni napsala příručku Jak vyzrát na komiks? Nejnověji výstup z tříletého projektu věnovaného rozvoji komiksové gramotnosti shrnula v publikaci Mluvíme v bublinách. Je autorkou mnoha komiksových výstav (např. Komenský v komiksu pro Národní pedagogické muzeum) a publikací (Morčata v akci, Spolkla mě knihovna, Medvídek Lup a jeho kamarádi či Husité), sestavila osm sešitů komiksové revue Bublifuk.  V roce 2023 jí byla na Comic-Conu Junior udělena cena za přínos světu fantastiky, kterou dostala nejen za komiksovou tvorbu, ale též za popularizaci komiksu.