Spolkla mě knihovna

David by mohl číst neustále – při chůzi, v posteli, pod lavicí i na záchodě. Jenže do jeho přeplněné knihovny se už žádná další kniha nevejde. Když se pokusí silou nacpat do regálu ještě jednu útlou knížečku, knihovna se naštve a kluka spolkne i s kocourem Koniášem. Tím začne dobrodružná výprava do knižní historie. Dvojice navštíví knihovny šlechtické i klášterní, místa zarovnaná hliněnými destičkami i vzácnými papyry. Potkají knihovníky, učence a písaře, budou pomáhat s knihtiskem a hledat ztracený svitek. Držte jim palce, ať najdou způsob, jak knihovnu přesvědčit, aby je vyplivla zpět.

Vyšla 14. září 2017. Křest knížky spojený s autogramiádou se uskutečnil v pátek 6. 10. 2017 v dětském oddělení Městské knihovny v Praze. Kmotrem knihy je Mgr. Roman  Giebisch, Ph.D. Reportáž z akce zde.

Ukázka výstavních panelů z knihy Spolkla mě knihovnaKe knize si může objednat workshop vhodný pro 3. až 7. třídu či putovní výstavu (12 závěsných panelů formátu A2).

Kniha obdržela cenu knihovníků Klubu dětských knihoven SKIP v rámci celostátní soutěže Dětský knihomol 2017 / Suk – čteme všichni.

Volné pokračování knihy se jmenuje Pozor, v knihovně je kocour! a provede Davida a jeho kocoura Koniáše historií knih, knihoven a písemnictví u nás. Opět se můžete těšit na báječné komiksy a ilustrace Vojty Šedy. Vyšlo na jaře 2019.

Z recenze Františka Mejstříka uveřejněné na webu Vlčí bouda:
Svazek si rozhodně neklade za cíl konkurovat obsáhlým encyklopediím, ale chce spíše hravým způsobem zaujmout mládež, což je v časech upatlaných tabletů a klesající čtenářské gramotnosti nelehké poslání. V tomto kontextu lze vnímat Kláru Smolíkovou, jako nesmiřitelnou bojovnici za znalost čtení a psaní, jež se vydala na další spanilou jízdu proti tmářství a bující digitální demenci.

Ještě před vydáním o knize autorka mluví v rozhovoru v Českém rozhlase Pardubice. První recenzi uveřejnil Malý knižní vesmír, další najdete na Comics Blogu, na  Kultura 21 či  zde na polsko-českém webu o knihách. 

Swallowed by a Library
written by Klára Smolíková, illustrated by Vojtěch Šeda

What do you think is the strangest thing that can happen to a person with a book? Well, David and his tomcat were swallowed by a library. Just imagine sitting down to read in peace and suddenly finding yourself in the middle of the craziest, wildest journey into book history ever! Thanks to this book, children can take the trip with David and his cat! They will visit the libraries of aristocrats and monks, meet librarians, scholars and scribes, learn about book-printing and set out on a quest for a lost scroll. All we can hope is that the library doesn’t spit the children back out!