Skočte do informační džungle

V listopadu vyšla v nakladatelství Pasparta má kniha Skočte do informační džungle obsahující rozehrávky pro zvyšování informační gramotnosti. Ještě mokrou jsem ji představila na pražské konferenci pedagogům, následně na semináři v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích a týž týden o ní mluvila na setkání s knihovníky v Klementinu.
Mile mě překvapil zájem a vstřícné přijetí. Sama jsem totiž váhala, zda "klasická" publikace s kopírovatelnými pracovními listy vlastně ještě někoho zajímá. Vše přece vygeneruje na počkání AI! (I když takové ilustrace, jaké mi vystřihne Viktor Svoboda, ještě zdaleka neumí.)
V zařazených aktivitách se vracím k mé mnohaleté zkušenosti s výukou mediální výchovy a upravuji nápady a témata pro aktuální situaci. Nová média nastupují, schopnost číst texty a obrazy chřadne, současní žáci potřebují průvodce a bezpečný prostor, ve kterém se v informacích zorientují. Při čtenářských workshopech, které mám ve školách a knihovnách po celé republice, se totiž dennodenně přesvědčuju, že žáci potřebují objevovat, jak informace fungují, v čem je jedinečné kódování slovem a textem, kdy využít obraz a jak ho přečíst.