H. U. S.

Jak by se vám líbily aktuální dějepisné poznatky o Janu Husovi zpracované formou napínavého příběhu? Jeho protagonistou není Jan Hus, ale gymnazista Petr, který má o Husovi napsat školní práci. Do zadaného tématu se mu ani trochu nechce – stejně jako vůbec nechce bydlet v Hrobech u Tábora, kam se jeho rodina ze dne na den přestěhovala z Prahy. Ale když se dá do řeči se spolužačkou Magdou a s dalšími lidmi, kteří o Husovi něco vědí, vyklube se z nechtěného úkolu dobrodružná cesta. Historická postava vytesaná do kamene před Petrem postupně ožívá stejně jako Husovi současníci, jeho doba, různá působiště i myšlenky, kterými ovlivnil pozdější české myslitele, umělce, učence i politiky. Každý si z Husa vzal něco jiného a každá doba si ho přizpůsobovala ke svému obrazu. Také Petr hledá a nalézá ty stránky jeho osobnosti, které jsou blízké jemu a mají co říct i jeho tátovi, který se jako odvážný novinář ocitl v úzkých.

Příběh nápaditě dokreslují ilustrace Lukáše Fibricha i parafráze skutečných výroků historických postav. Pro hloubavější čtenáře doplnil odborný poradce publikace Richard Vlasák na závěr knihy vysvětlivky, které objasňují historické souvislosti, přibližují odlišné směry křesťanství a uvádějí spolehlivé původní zdroje pro současné poznání Husova života a díla, z nichž příběh vychází.
 

Ilustrace Lukáš Fibrich

Odborná spolupráce Richard Vlasák

Pro čtenáře od 12 let

V červenci 2024 vychází jako audiokniha ve vydavatelství Tympanum.

Kniha H. U. S. byla vybrána do katalogu Nejlepší knihy dětem spolu s dalšími 36 tituly pro děti a mládež vydanými 2014/15, které takto ocenila Komise pro dětskou knihu SČKN a česká sekce IBBY. Dále získala Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství v rámci celostátní ankety „Suk – čteme všichni“ pořádalo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského ve spolupráci s Klubem dětských knihoven a byla nominována na cenu Zlatá stuha. 

Recenzi Magdaleny Čechlovské uveřejněnou v Hospodářských novinách najdete pod tímto odkazem.

Křest knihy se konal v pátek 1. května 2015 na Kozím Hrádku. Ohlednutí za akcí najdete zde. Ve druhém vydání vyšla kniha v roce 2022.

Pokud byste chtěli ke knize uspořádat besedu s autorkou, podívejte se na záložku nabídka workshopů a přednášek

 

H.U.S. – Hus Unambiguously Superlative
A trip to Constance is at stake for the winner of a competition for the best project on John Hus, but Petr Mladý, grammar-school student from Tábor, still finds the task extremely arduous. He dreads his new life in the former stronghold of the Hussite revolution, to which his family was forced to move from Prague once his father, a journalist, fell from grace for some professional misconduct. But when Petr encounters among his schoolmates a very smart girl, he soon learns that history is alive and lurking behind every corner, sometimes adopting the form of magical realism. In her effort to emphasise the legacy of the reformist priest who died a martyr’s death 600 years ago, the agile author of art-based education literature relies on the adolescent readers’ desire to rise above the average.
In her prose, the charismatic lyricist of medieval hymns is also pictured through quotations from his university youth, if only to prove that he, too, was a normal human being. Every historical period seeks remedies to its own problems in Master John’s legacy, but one of his creeds has steadfastly lasted through centuries, both in relation to the “Czech question” and with regard to the good name of Petr’s father: Truth prevails.
 
  • The nomination for Golden Ribbon awards 2016
  • SUK Awards - Teacher’s choice (SUK is public opinion poll on the most popular books for children and young people is announced by the Comenius National Pedagogical Library and the Club of Children’s Libraries)