Knihožrouti

V knihovně se děje něco podivného! Paní Růžence, která zde pracuje, se ztrácí knihy. Do pátrání se pustí Aleš se Zorkou, dva zvědaví prvňáci. Stopují knihy v regálech, poslouchají rozhovory čtenářů, pozorují, co podezřelého se v knihovně šustne. Aby záhadu rozluštili, nechají se dokonce v knihovně zamknout.  

Hravé vyprávění o čtení a tajemství ukrytém v temných koutech knihovny. Spolu s holčičkou Zorkou a jejím kamarádem Alešem malí čtenáři objevují co se s námi děje, když zkrotíme písmenka a začteme se do příběhu. Opravdu lze knihu zhltnout a nezakuckat se? A neudusí se ten, kdo čte se zatajeným dechem? A proč knihy netlačí, když v nich ležíme?

Knihožrouti – obálka prvního vydáníKnížka Knihožrouti poprvé vyšla v dubnu 2016 v rámci projektu SKIP Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a obdrželo ji 32000 prvňáčků. Druhé vydání Knihožroutů je kvůli pravidlům projektu možné až po třech letech. Publikace rozšířená o 28 tiskových stran vychází podruhé 24. 1. 2020

S ilustrátorkou Bárou Buchalovou jsme pro nakladatelství Triton přichystaly další dvě knihožroutská pokračování:
Knihožrouti: Kam zmizela školní knihovna? (2017)
Knihožrouti: Tajný čtenářský spolek (2019)

Ke knížce si můžete objednat čtenářskou dílnu nazvanou Zakousněte se do knihy! Stejné pojmenování má i metodická publikace, ve které najdete spoustu tipů, úkolů a pracovních listů pro začínající čtenáře.

K zápůjčení je putovní výstava. Soubor tvoří 56 listů A3 s ilustracemi Báry Buchalové.

Klára Smolíková

Z recenze na Za listem list:

Když jsme před časem recenzovali Tajný čtenářský spolek,  hodnotili jsme nadšeně. A tato knížka nedopadne jinak. Opět se tu potvrzuje, že kdo umí, umí. Kniha pro děti představuje nejen dobrodružný výlet do světa prvního čtení, ale také exkurzi do knihovny, což může skvěle posloužit jako návnada pro malé čtenáře, kteří budou chtít objevovat tu svou místní. Za příjemný bonus knihy považujeme rozmanité drobné úkoly, které se nacházejí za skoro každou kapitolou. Textově adekvátní pro začínající čtenáře, délka kapitol i písmo akorát. A ilustrace? Milujeme!
Všem prvňáčkům, které chcete naladit na čtení, dospělákům, kteří chtějí číst s dětmi něco smysluplného a kvalitního, knihovníkům, kteří chtějí nalákat další děti do svých oddělení, a konečně i všem čtenářům, aby viděli, že ta naděje, že děti budou číst, tu pořád je. Protože kdo by nechtěl zkusit štěstí a potkat svého knihožrouta v knihovně… 

Pavlína Lišovská, 1.2.2022

Z recenze na Kultura 21:
V této sérii se především snaží trochu přispět k rozšíření lásky ke knihám a dokázat, že zábava rozhodně není jen s počítačem nebo televizí. Knižní příběhy jsou na světě mnohem déle, a proto mají i daleko více kladných referencí. Dokáží malé čtenáře přenést do cizích světů (což je výborně ukázáno i v Knihožroutech) a nabídnout jim opravdu nečekaná dobrodružství.

Lukáš Loužecký, 3. 2. 2020

Ke stažení

Příloha Velikost
Pracovní list ke stažení (1.08 MB) 1.08 MB
Pracovní list ke stažení (925.02 KB) 925.02 KB
Průvodní dopis k listům (744.83 KB) 744.83 KB
Ukázka ze druhého vydání (1.26 MB) 1.26 MB