Programy pro rodiny s dětmi

Klára Smolíková a sobotní program ke knize Viktorka a vesmírná dobrodružství v Městské knihovně v PrazeNěkteré programy lze uzpůsobit a nabídnout jako program pro veřejnost. Vždy záleží na charakteru vaší akce, ale velmi často je požadavek připravit stanoviště s aktivitami, kde se zastavují rodiny s dětmi. Většinou tedy nevyužívám prezentaci, ale vybrané pracovní listy a další pomůcky. Více si hrajeme či povídáme. Aktivity kombinuji tak, aby bylo možné nabídnout zajímavý úkol jak dětem mladšího školního věku, které jsou většinou hlavní cílovou skupinou těchto akcí, tak jejich mladším i starším sourozencům a nenudili se ani rodiče. V případě zájmu mohu vzít knihy na prodej. U akce s větší předpokládanou účastí přijedu s pomocníkem.  

Dubánci: Jak se vyznat v knihách? Dubánek Borek se naučil číst a teď ho všechno kolem knih a čtení zajímá. Jak vypadá čtenářské doupě? Jak vzniká příběh? Kdo všechno se podílí na vzniku knihy a za dělá? Kam nás příběhy zanesou a proč nás čtení baví po celý rok? Tyto i další otázky si zodpovíme ve veselé dílně s dubánky.

Morčata v akci: Kdo utekl ze zverimexu? Ať už mají děti doma zvířecího mazlíčka nebo by si ho jen přály, z workshopu si vlastní komiks o nalezeném zvířátku odnese každý. Samozřejmě se seznámí s morčaty Drukem a Šasí a jejich kamarády – krajtou Čandrou, ježkem Rudou a toulavou kočkou Laurou. Program uskutečněný např. na brněnském Comic-Con Junior nebo v havlíčkobrodské knihovně.

Mluvíme v bublinách 
V hravém workshopu vycházejícím ze stejnojmenné publikace si holky a kluci vyzkouší, jakými způsoby komiks vzniká, jaké jsou druhy komiksových bublin a jak se komiksové postavy tváří. Naučí se komiksové citoslovce či si budou lámat hlavy, podle čeho se pozná komiksový superhrdina.
Program uskutečněný na Knihohraní ve Skautském institutu a v mnoha knihovnách. 

S Komenským do komiksu: Únikovka s Amosem Lidé se odjakživa snaží uniknout válkám, nemocím a útlaku. Jak se podařilo prokličkovat neklidným 17. stoletím Janu Amosi Komenskému? Účastníci dílny si vytvoří komiks o jeho ztroskotání při cestě do Anglie, nenechají se pobodat včelami při včelaření, prozkoumají, jak fungoval tiskařský stroj nebo zda Komenský opravdu sestrojil perpetuum mobile. Program uskutečněný např. na Jičín Město pohádky.

Staň se desátým zahradníkem! Devět malých zahradníků provádí děti měsíc po měsíci proměnami zahrady. V hravém programu se malí čtenáři dozví, jak se starat o záhony, kde se berou potraviny či proč bychom se měli zajímat o jejich původ. Při plnění úkolů z pracovních listů si budeme povídat, proč na zahradu vyrobit hmyzí domeček, které bylinky se hodí do salátu nebo co všechno se dá uvařit z brambor, ale také že každý jsme jiný, a tak i cesta mezi zahradníky bude pro každého jiná.
Program uskutečněný např. v knihovně ve Svitávce.

Začarovaný Hvozd: Vytvoř si vlastní knížku Díky předpřipravené maketě si účastníci doplní, dokreslí a dopíší vlastní příběh. Stvoří si vlastní hrdiny, navrhnou tajemné lesní duchy a na mapě pojmenují místa, kde se jejich knížka odehrává. 
Program uskutečněný např. na letní dílně v klášterní zahradě Broumovského kláštera.

Tajná dvojka A + B: Zahrajme si na agenty a detektivy Detektivní dvojice tvořená Arturem a Bárou a doprovázená neobyčejným psem Šerlokem řeší roztodivné případy. Účastníci workshopu se pokusí vyřešit, co nám chce říct pes, navrhnou vybavení pro psího agenta, vyzkouší si nakreslit pachatele podle popisu nebo si detektivní zápletku sami vytvoří.
Program uskutečněný například v rámci Dne pro dětskou knihy v trmické knihovně či v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem.

Knihožrouti, knihomolové a další knižní havěť – pojďte se seznámit s rodinou Knížkových! Její členové pořád leží v knihách, v knihovnách jsou pečení vaření a stránky doslova hltají. Čeká nás výprava za tajemstvím knih, při které budeme ke knihám čichat, možná je i trochu okusovat. Dozvíme se, jak se knihy vymýšlí i proč je tak důležitá obálka.
Program uskutečněný např. ve svitavské knihovně nebo v Dětském muzeu MZM v Brně.

Vynálezce Alva: Nebojme se vynalézat!  Veselá dílna, ve které se seznámíme s vynálezcem Alvou a jeho báječnými vynálezy. Vylepšíme stroj času a za pomoci součástek z Alvovy dílny navrhneme vlastní vynález. Program uskutečněný například v Domě čtení, na ostravském a pražském knižním veletrhu, v chotěbořském klubu Šalamounek.

Nechytej mě za slovo! Jazykové hrátky s čerticí Dorkou a kalousem Kvidem 
Společně s čerticí Dorkou ze stejnojmenné knížky a sovičkou z knihy Kvidovy přeslechy se pustíme do chytání slov a výrazů, které používáme v přeneseném významu. Budeme zkoušet chodit do houslí, sedat si na uši, nenecháme si uletět včely a zvládneme i namalovat čerta na zeď.
Program uskutečněný např. v ostravském Knihcentru.

Řemesla: Nebuď pecivál a vydej se na vandr
V hravé dílně si vyzkoušíme, co který řemeslník dělá a které nástroje potřebuje. Vyplníme si vandrovní knížku a navrhneme vývěsní štít pro naši dílnu. Program uskutečněný například v Hamrech nad Sázavou, při Muzejní noci v Pedagogickém muzeu či chebském Knihobraní.

Husův dům: Tajemství Husova domu
Pojďme si společně sestavit komiksový příběh Jana Husa! Společně zjistíme, odkud pocházel, jak vypadal, jak na škole lumpačil, jak se mu dařilo při kázáních nebo co ho trápilo při pobytu na Kozím hrádku.
Program uskutečněný například na Komiksfestu, Světě knihy, na setkání evangelických rodin v Hronově nebo Horních Dubénkách.

Husité: Komiksová výprava za husitskými bojovníky
Podle čeho se husité poznali a čím bojovali? Společně postavíme vozovou hradbu a vyzkoušíme si, jaké to je dívat se na svět jedním okem. Budeme doplňovat komiksové bubliny a vlastní komiks si z předpřipravených obrázků dokonce sestavíme. 
Program uskutečněný například na Komiksfestu, v Husitském muzeu či na Kozím hrádku.

Ohlasy

V březnu se do knihovny vypravily také dvě třídy třeťáků na detektivní čtenářskou dílnu s Klárou Smolíkovou. Pro většinu dětí to bylo první osobní setkání se skutečnou spisovatelkou. Děti si vyslechly, jak a kde se spisovatelé připravují na psaní knížek, jaké jsou rozdíly mezi knihou dětskou a pro dospělé, a seznámily se s koněm, který účinkoval v hollywoodských filmech natáčených v Česku. V druhé části si vyzkoušely detektivní pátrání na základě autorčiných knih Tajná dvojka A+B, hledaly zloděje, vymýšlely psa pro agenty. Na závěr si zahrály na svědky a policisty, což je vždy nejzábavnější část workshopu, kdy policisté podle slovního popisu svědků malují portrét. Děti měly na závěr možnost nechat si podepsat donesené knihy nebo si některou z autorčiných zakoupit, čehož hojně využily.

Alena Wachtlová, knihovna Dolní Chabry

Děkujeme úžasné české spisovatelce, scénaristce a lektorce Kláře Smolíkové za dnešní zábavné i naučné workshopy. Předškoláci se seznámili s Medvídkem Lupem a jeho kamarády, naučili se plno nových slov a jak mluvit bublinami. Školáci se vydali na cestu s Janem Amosem Komenským z Moravy až do Amsterdamu. Po cestě se z nich stali zkušení ilustrátoři, kteří nyní nejen vědí něco o učiteli národa, ale také rozumí tomu, jak se tvoří komiksy.
Klára Smolíková poté ke své výstavě Komenský v komiksu, která je k shlédnutí na Velehradě, přidala i tvorbu našich mladých ilustrátorů, a to je panečku pocta!
Jana Nahodilová, Londýn

V pátek 3. března navštívila prvňáčky paní spisovatelka Klára Smolíková. Přivezla s sebou nejen spoustu knih, ale také dobrou náladu a veselé příběhy medvídka Lupa a jeho kamarádů. No řekněte sami, už se vám někdy zdál sen o balonu, zajíci a borůvkách? A k tomu jste ještě druhý den zahlédli padat balon se zajícem, který se jmenoval Borůvka? Nebo jste zkusili sjíždět v zimě kopec na žehlícím prkně?

S medvídkem Lupem a jeho kamarády jsme sledovali, jak se během roku postupně proměňuje les. Dozvěděli jsme se, proč nejsou všechny komiksové bubliny stejné a že i v komiksech mohou postavy mluvit, přemýšlet a křičet.

Díky rozmanitým úkolům v pracovních listech si děti procvičily svůj postřeh a logické myšlení. Nakonec zkusily také vymyslet svůj vlastní příběh. Nechaly Jezevce ve své dílně vyrobil truhlu, židli, stůl, dřevěný srub …., zajíc Bonifác zase myslel na mrkev, čokoládu a to, že než letět balonem, měl raději jet autem.

Nejvíc ale rozhodně všechny bavilo předvádění toho, co je v bublinách napsáno. Jak se tváří ten, kdo má nápad? Ten, kdo se bojí? Ten, kdo se rozhodl letět do vesmíru?

A tak jsme si s tím komiksovým rokem opravdu pěkně pohráli.

Šárka Brabencová, ZŠ Běchovice

Dnešní úžasný workshop s paní spisovatelkou Klárou Smolíkovou. Děti si vyzkoušely psaní knih a tvorbu příběhu na vlastní kůži.
Moc děkujeme za krásný zážitek!
ZŠ Komořany

V den pololetních prázdnin se v Knihovně Ivana Slavíka konalo slavnostní předávání cen Lovců perel s doprovodným programem se spisovatelkou Klárou Smolíkovou. Soutěže se tento ročník zúčastnilo 31 čtenářů. 1. místo za nejvyšší počet nasbíraných perlorodek získala Maruška Míková. Po vyhlášení vítězů soutěže následoval netradiční doprovodný program v podobě workshopu se spisovatelkou Klárou Smolíkovou. Workshopu se zúčastnili všichni odměnění Lovců perel a další děti, které si účast na akci rezervovaly. Pod vedením spisovatelky si děti mohly vytvořit svou vlastní knihu Začarovaný hvozd dle vlastní fantazie.

Martina Stelšovská, Knihovna Ivana Slavíka, Hořovice

Ve středu 1. února 2023 se děti ze všechovické ZŠ zúčastniliy vzdělávacího programu , který pro ně připravila spisovatelka Klára Smolíková. Pro žáky druhé a třetí třídy byl přichystán workshop "Začarovný hvozd", během něhož si děti vytvořily vlastní knížku se svými hrdiny. Šesťáci si ve workshopové "Detektivní dílně" prověřili důvtip, postřeh a dekódovali obrazová sdělení. Na závěr si sami vymysleli detektivní zápletku ve svém vlastním příběhu. Během programu paní Smolíková představila také knížky, komiksy i časopisy, které pro děti a mládež napsala. Mnoho z nich naleznete v naší knihovně.

Marcela Mikušová, Knihovna Všechovice

Kalendář